TÁMOP-1.1.1-12/1-2012-0001 program a „Megváltozott munkaképességű emberek rehabilitációjának és foglalkoztatásának segítése” kiemelt projekt keretében nyújtható bérköltség-támogatásról munkaadók részére

A program bemutatása

Az Európai Unióhoz történő csatlakozást követően hazánk jogosulttá vált igénybe venni azokat a támogatási formákat, melyeket a közösség a tagok számára nyújt. Egyik ilyen támogatási forrás az Európai Szociális Alap, amelynek többek között fontos célkitűzése, hogy javítsa a tagországok munkaerő-piaci helyzetét.

A Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal a TÁMOP-1.1.1-12/1 ”Megváltozott munkaképességű emberek rehabilitációjának és foglalkoztatásának segítése” című kiemelt projekt megvalósításával kívánja elősegíteni a megváltozott munkaképességű személyek munkaerő-piaci re-integrációját, sikeres foglalkozási rehabilitációját.

A program célja

A projekt személyre szabott fejlesztésekkel, humánszolgáltatási programmal, képzési lehetőségek biztosításával támogatja a megváltozott munkaképességű ügyfelek felkészítését a munkavállalásra, valamint foglalkoztatásukhoz a munkaadók részére bérköltség-támogatást biztosít. Célunk, hogy a programban résztvevők egyéni igényekre szabott szolgáltatások és támogatások révén visszatérhessenek a munka világába, a nyílt munkaerő-piacra.

A Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal projektgazdaként országos lefedettséggel, 85 helyszínen létesített TÁMOP irodát, ahol 280 fő humánszolgáltató és 109 fő ügyintézőből álló szakmai stáb áll az ügyfelek és partnereink rendelkezésére.

A projekt célcsoportja, támogatott munkavállaló

Bérköltség-támogatást azon foglalkoztató veheti igénybe, aki a TÁMOP 1.1.1-12/1 kiemelt projekt résztvevőjét (megállapodással rendelkező ügyfél) munkaviszony keretében foglalkoztatja, valamint rendelkezik a támogatás megállapításához szükséges igazolásokkal.

A program közvetlen célcsoportja a rehabilitációs szakigazgatási szerv rehabilitációs ellátásban részesülő ügyfelei, akiknél a rehabilitációs hatóság komplex minősítése során megállapítja, hogy a megváltozott munkaképességű személy rehabilitálható, ezen belül:

  1. a)     foglalkoztathatósága rehabilitációval helyreállítható, vagy 
  2. b)     tartós foglalkozási rehabilitációt igényel,

továbbá azok az ügyfelek, akik a 2007. évi LXXXIV.  törvény alapján rehabilitációs járadékban részesülnek.

A támogatás jellemzői

Bérköltség-támogatás a munkaadó részére, az általa minimum 4 órában foglalkoztatott, programrésztvevő után nyújtható. A támogatás időtartama határozott időre szól, amely során a munkabér és az azt terhelő szociális hozzájárulási adó 100%-ban támogatható.

Egy munkáltató több megváltozott munkaképességű személy foglalkoztatásához is igénybe veheti a támogatást.

Rehabilitációs kártya

A projektben résztvevő megváltozott munkaképességű ügyfelek rendelkeznek az adókedvezményt (szociális hozzájárulási adó alóli mentesség) biztosító rehabilitációs kártyával.

A rehabilitációs kártyához kapcsolódó jogszabályok:

-        33/2012. (XII. 5.) NGM rendelet)

-        2004. évi CXXIII. törvény (III/B. Fejezet)

-        2003. évi XCII. törvény (20/A. §)

Abban az esetben, ha a foglalkoztató igénybe veszi a rehabilitációs kártya adókedvezményét, akkor a támogatás teljes összege a bér támogatására állapítható meg.

A projektben háromféle konstrukcióban nyújtható bérköltség-támogatás

Heti munkaidő

Támogatás maximális havi összege

Kifizethető támogatási összeg összesen

20 óra

100 000 Ft

700 000 Ft

30 óra

150 000 Ft

750 000 Ft

40 óra

200 000 Ft

800 000 Ft

A támogatás havi összege a szerződött munkabér és annak munkáltatót terhelő járulékának összegétől függ, figyelembe véve a rehabilitációs kártya által igénybe vehető kedvezményeket is. Abban az esetben, ha a munkáltató igénybe veszi a rehabilitációs kártya kedvezményét, akkor a támogatás havi maximuma is elszámolható munkabér címén. Amennyiben nem veszi igénybe az adókedvezményt a munkáltató, akkor a támogatás a bér és annak járulékaira számolható el, de csak az adott munkaidőhöz rendelt maximális összeg keretéig.

Támogatás időtartama

A támogatás időtartamának meghatározásához szükség van a heti munkaidőre, mivel ettől függ a maximális támogatási összeg, valamint az igényelt havi támogatási összeg (amely vagy a bruttó bérrel azonos, vagy a bruttó bérrel, és annak a szociális hozzájárulási adó címén megfizetendő összeggel). A támogatás maximális időtartamát az alábbi számítással kapjuk meg:

heti munkaidő szerinti maximális támogatási összeg / havonta igényelt támogatási összeg = a támogatás maximális időtartama.

Például: heti 20 órás foglalkoztatást figyelembe véve, a maximális támogatási összeg 700.000 Ft, a maximális havi támogatási összeg pedig 100.000 Ft. A munkáltató által igényelt havi támogatási összeg 73.000 Ft (rehabilitációs kártyával bruttó bérnek felel meg, vagy anélkül a bruttó bér + 27% szociális hozzájárulási adó összegének), tehát a támogatás maximális időtartama: 700.000 Ft / 73.000 Ft/hó = 9,5 hónap.

Heti 20 órás foglalkoztatás esetében, ha az igényelt támogatási összeg 102.000 Ft/hó lenne, akkor a számítás a következő: 700.000 Ft/100.000 Ft/hó = 7 hónap, mivel a kért támogatási összeg meghaladja a maximálisan adható havi támogatás összegét.

Ezek alapján a maximális támogatási időtartamok a következők, figyelembe véve, hogy a 390/2012. (XII. 20.) Kormányrendelet értelmében a minimálbér összege 2013 január 1 -től havibér esetén 98.000 Ft):

Rehabilitációs kártya kedvezményét igénybe veszi?

Heti munkaidő

Igényelt támogatási összeg 
(bér, vagy bér+27%)

Teljes támogatási összeg

Támogatás időtartama maximum

(hónap)

igen

20 óra

49 000 Ft

700 000 Ft

14,3

nem

20 óra

62 230 Ft

700 000 Ft

11,2

igen

30 óra

73 500 Ft

750 000 Ft

10,2

nem

30 óra

93 345 Ft

750 000 Ft

8,0

igen

40 óra

98 000 Ft

800 000 Ft

8,2

nem

40 óra

124 460Ft

800 000 Ft

6,4

 

A támogatás formája

A támogatás havi elszámolás alapján, utólag kerül kifizetésre. Mivel a bérköltség-támogatás csekély összegű (de minimis) támogatásnak minősül, így a támogatott vállalkozásokra nézve a EK Szerződés 87. és 88. cikkének a de minimis támogatásokra való alkalmazásáról szóló 2006. december 15-i 1998/2006/EK bizottsági rendelet rendelkezéseit kell alkalmazni. A fenti jogcímen odaítélt támogatások támogatástartalma 3 egymást követő év alatt nem haladhatja meg a 200.000   (közúti szállítás esetén 100.000  ) megfelelő forintösszeget. Az értékhatár számítása szempontjából a támogatástartalom az irányadó. A támogatást kérőnek írásban kell nyilatkoznia, az igény benyújtását megelőző 3 év alatt kapott de minimis támogatásokról.

Hogyan igényelhet támogatást?

A munkáltató a TÁMOP Igénykezelő felületén (https://ikrt.nrszh.hu/ikrt/), elektronikus úton regisztrálhat.

A regisztrációhoz szükséges dokumentumok (az Igénykezelő felületen elektronikus formában kell benyújtani):

-           kitöltött és cégszerűen aláírt, lepecsételt regisztrációs adatlap (a regisztrációs felületen nyomtatható ki)

-            gazdasági társaság esetén közjegyző vagy az illetékes törvényszék cégbírósága vagy a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Céginformációs és az Elektronikus Cégeljárásban Közreműködő Szolgálata által hitelesített 30 napnál nem régebbi cégkivonat, vagy

-            nem gazdasági társaság esetén létesítő okirat, vagy

-            egyéni vállalkozó esetén hatósági igazolás,

-            aláírási címpéldány.

Az Igénykezelő felület 2013. július 1-jétől érhető el a munkáltatók részére!

A munkaerő-igény benyújtásának módja, elbírásának menete

Az igényléseket a foglalkoztatást megelőzően a TÁMOP-1.1.1-12/1 program Igénykezelő rendszerében, országos illetékességgel lehet benyújtani.

Támogatás csak akkor állapítható meg, ha a munkáltató a támogatás időtartamára biztosítja a foglalkoztatást. Amennyiben a felek a munkaszerződést határozott időre kötik, úgy a szerződés időtartama nem lehet rövidebb, mint a támogatási idő. (A munkaszerződésben maximum 1 hónap próbaidő kötése javasolt.)

A bérköltség-támogatás kizárólag a munkában töltött napok után számolható el, valamint a támogatási időre arányosan járó rendes szabadság napjaira is. A munkavállaló keresőképtelenségének idejére (betegszabadság, táppénz, stb.) illetve állásidőre, fizetés nélküli szabadságra támogatás nem nyújtható.

Az elszámolás módja

A foglalkoztató az elszámolást havonta, az Igénykezelő felületen rögzítheti, illetve nyomtathatja ki. Az elszámolásokat minden hónap 15-ig kell benyújtani. A hiánytalanul beérkezett és befogadott elszámolások teljesítése a benyújtást követő hónap 10. napjáig történik meg.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://rehabilitacio.blog.hu/api/trackback/id/tr735439629

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása